KNIHY O KERSKU

Bronislav Kuba / Slavnosti sněženek – lidské osudy a odhalená tajemství v Hrabalově Kersku

Knihu povídek Bohumila Hrabala Slavnosti sněženek (1978) nebo stejnojmenný film (1983) mnozí znáte…

Možná ale nevíte, kdo byli ti, kteří se stali Bohumilu Hrabalovi inspirací. Je pan Leli skutečně „odborníkem na všechno“? Vozil pan Líman kozy na pastvu fordem? Bývalo u Franců opravdu tak hlučno? Měl pan Karel vážně takový apetit? Co víme o malíři Junkovi? Proč byl pan Metek sběratelem nepotřebných věcí? O těchto, ale i o dalších postavách, které se do filmu nevešly, se dočtete v první části knihy, nazvané Lidé z povídek.

Film Slavnosti sněženek povídky zviditelnil, a to doslova. Jak na natáčení vzpomíná režisér Jiří Menzel, kameraman Jiří Macák, střihač Jiří Brožek nebo herci Jaromír Hanzlík, Blanka Lormanová, Petr Brukner, František Řehák a mnoho jiných? To se dozvíte ve druhé části knihy – Lidé z filmu.

Bohumil Hrabal prožil podstatnou část svého života v Kersku, kde psal své knihy. Měl tam také mnoho přátel, kteří na něj dodnes rádi vzpomínají. Jak žil, jak psal, jaký měl vztah k lidem a proč jej dodnes někteří považují za „hospodského spisovatele“? To vše vám (možná) odhalí třetí část s názvem Přátelé Bohumila Hrabala.

Nakonec zavítáte na některá známá místa v Kersku a jeho nejbližším okolí spojená navždy s jedním z nejvýznamnějších českých spisovatelů 20. století.

Předkládám vám svědectví o době a lidech v časech, kdy kerskými alejemi chodíval a ve zdejších hospůdkách naslouchal vyprávění místních Bohumil Hrabal.

Údaje o knize: Kersko 2014 / Vydal: Bronislav Kuba vlastním nákladem / 1. vydání / 374 stran / rozměr knihy: 24 cm x 16,5 cm / cca 300 fotografií / 35 rozhovorů / 450 Kč + poštovné (dobírka) 110 Kč / V prodeji nyní v Lesním ateliéru Kuba v Kersku, v knihkupectvích v Lysé nad Labem, v Poděbradech a v Nymburce. Dále je kniha k dostání v infocetrech v Poděbradech a v Nymburce.

Bronislav Kuba / O zaniklé vesnici Kří a další zajímavosti z historie Kerska

Už se asi nikdy nedozvíme, kdy přesně a jakým způsobem zanikla středověká vesnice Kří, jak ve skutečnosti vypadal kostelík Božího těla, odkdy stojí v Kersku mezní kámen – menhir, jak stará byla borovice Švarná Tonka a odkud kam mířil jezdec na koni, když ztratil bronzovou ostruhu? Místa po zaniklé vesnici Kří a přilehlém tvrzišti zůstávají stále plná záhad. O zajímavostech současného Kerska je známo sice víc, ale rozhodně zdaleka ne všechno?
Kniha je protkaná nitkami textů Bohumila Hrabala, který se zabýval vyhledáváním místopisných zajímavostí. Jeden z největších spisovatelů 20. století pobýval v Kersku na chatě (od roku 1965 až do své smrti v roce 1997) a psal knihy vydávané po celém světě. Kersko tím navždy proslavil.

Údaje o knize: Kersko 2016, vydal Bronislav Kuba vlastním nákladem, 208 stran, formát A4, 30 kapitol, velké množství fotografií, cena 330 Kč + poštovné (dobírka) 110 Kč.aktuality

Iva Hüttnerová Obrázky z lásky
1. června - 29. července 2018
celý program


kontakt

Lesní ateliér Kuba
Jana a Bronislav Kubovi

Kersko 660
289 12 pošta Sadská-Hradištko

telefon 325 598 122
e-mail info@lesniatelierkuba.cz